W Sobótkowie

JAKUBIAK

Historia taczowskich Jakubiaków /Jakóbiaków/ rozpoczyna się w Kończycach koło Radomia u schyłku XVII w.

W tamtym czasie Kończyce były małą wsią w pow. radomskim w gm. Kowala Stępocina, par. Cerekiew. Mieszkańcy to głownie chłopi pracujący na folwarku u dziedzica - nasz rodowy Jakub zapewne także.

Z cerekiewskich akt metrykalnych wyczytałam, że nasz pierwszy przodek Jakub miał czworo dzieci:

- w 1739 r. w Wośnikach bierze ślub Marianna Jakubuwna z Adalbertusem Wroną. Zmarła w Wośnikach w 1762 r. w wieku 40 lat.

- w 1747 r. w Taczowie bierze ślub Zofia Jakubuwna z Sebastianem Calibałą

- w 1752 r. w Taczowie zmarła w wieku 30 lat Katarzyna Jakubuwna

- w Kończycach ożenił się Jakub z Katarzyną. Katarzyna zastawszy wdową na starość zapewne przeniosłą się do syna Jana do Taczowa i tam zmarła w wieku 90 lat w 1809 r.

 

Z akt wynika, że córki Jakuba posługują się imieniem odojcowskim Jakubuwna, zaś synowie Jakubiak.

 

M1760JaniMatarzynajakubiaki.jpgPodobnie jest z dziećmi jego syna Jakuba, które także używają imion odojcowskich. Córki to Katarzyna Jakubuwna (mąż Marcin Kwiecień z Taczowa), Hedwig Jakobowna (mąż Szczepan Strzelec z Wośnik), Franciszka Jakobówna (mąż Marcin Smużeński z Kończyc) i Zofia Jakubuwna (mąż Józef Kowalczyk z Dąbrówki Nagórnej). Natomiast jego synowie to Albert Jakubiak ożeniony w Kończycach z Apolonią, Jan Jakubiak ożeniony w Taczowie w 1760 r. z Katarzyną Włodarczyk pod nr. 7 i Jakub Jakubiak ożeniony z Katarzyną w Taczowie pod nr. 9.

W ciągu pół wieku prawie cała rodzina Jakuba wyprowadziła się z Kończyc. Powróciła dopiero w 6. pokoleniu po ok. 150 latach już z nazwiskiem Kaim. Kaimowie w tamtym czasie również byli mieszkańcami Kończyc.

Potomkowie kończyckich Jakubiaków mieszkali głównie w Taczowie, w Woli Taczowskiej, Kaszowie, Kierzkowie, Nieczatowie, Mleczkowie, Zdziechowie. Obecnie ich potomkowie mieszkają także w Radomiu i zapewne w wielu innych polskich miejscowościach, także poza Polską.

Nazwiska, które ubogaciły Jakubiaków to: Sobota, Król, Jabłonka, Pysiak, Mortka, Szary, Koziarski, Walkiewicz, Syrocki, Kober, Kubicki, Kucharski, Pawelec, Chwaliński, Gielniowski, Klonowski, Prokopowicz, Kaim, Hetman, Piasecki i zapewne wiele innych spoza parafii cerekiewskiej.

Nazwisko Jakubiak w aktach metrykalnych pojawia się również jako Jakóbiak, Jakobiak. Bywa, że nawet rodzeństwo ma różną pisownię swojego nazwiska. Zmiany zachodziły w czasie zaboru rosyjskiego najprawdopodobniej z powodu zapisów cyrylicą. Wydaje mi się, że najwłaściwszą formą jest nazwisko Jakubiak, jako że wywodzi się z kończyckich Jakubiaków.

 

Nazwisko Jakubiak nosiła babka mojego męża - stąd moje zainteresowanie tą genealogią.