W Sobótkowie

SOŁECKI, SUŁECKI ...

Jakubiaki (rodzina mojego małżonka) powiązani byli z Sułeckimi  poprzez Antoninę Jakubiak, która wyszła za mąż za Józefa Sułeckiego w 1854r. w Taczowie. Jego rodzice z tytułu pracy zarobkowej zamieszkiwali w Taczowie. Tam urodził się Józef.

Schowek01.jpg

Ona także urodziła się w Taczowie. 

Schowek02.jpg

Obydwoje zamieszkali w Taczowie i tam poumierali. W Taczowie Jakubiaki i Sułeckie przez ponad 200 lat tworzyli jedną wielką rodzinę. O Sułeckich najwięcej opowiadał mi mój teść i to na bazie jego opowiadań powstał pierwszy zarys genealogii Sułeckich. Po analizie akt metrykalnych parafii cerekiewskiej okazało się, że Sułeccy są jednak bardzo daleko powiązani  z naszą genealogią. Może to dodatkowo świadczyć, jak bliskie były stosunki między tymi rodzinami. Aby uzupełnić i przy okazji "poprawić" tamten zarys genealogiczny postanowiłam przeanalizować wszystkie dostępne akta metrykalne.

sulecki.jpg

Powstała kolejna genealogia: SUŁECKI (SOŁECKI)

Wg mojej analizy akt metrykalnych rodzina Sułeckich (Sołeckich wcześniej) prawdopodobnie wywodzi się z Kozienic. Józef Sołecki urodzony w Kozienicach w 1748r. z zawodu ślusarz pozostał w Kozienicach i tam założył swoją rodzinę. Jeszcze nie odnalazłam jego rodziny z pierwszą żoną. Z drugą żoną, także wdową, Franciszką Lachowicz - Paklerską urodzoną także w Kozienicach w 1758r. wziął ślub w 1798 r. w Kozienicach. Miał z nią dwoje dzieci: Szymona i Mariannę.
Drugi syn, Wojciech Sołecki, osiadł w Kierzkowie. Skąd pochodziła jego żona Magdalena Marusak nie wiadomo. Z analizy akt metrykalnych ich dwóch synów: Tomasza Mikołaja i Władysława wynikałoby, że urodzili się w parafii Skrzynno. Być może jego żona pochodziła z tej parafii, a do Kierzkowa sprowadzili się już z całą rodziną. W Kierzkowie w 1812 roku zmarł Wojciech w wieku 67 lat, jego żona w wieku 60 lat i ich syn Józef w wieku 20 lat. Nie ma w aktach przyczyny ich zgonu.

Do rodziny Jakubiaków doszła rodzina Sułeckich, a w następnych pokoleniach pojawiają się nazwiska: Kaczor, Kaszewski, Kacprzak, Kępka, Wiśniewski, Stańczyk, Perczyński, Bilski, Jonasz, Zapolski, Mleczkowski, Skoczylas, Lipiec, Karaś, Gołębiowski, Pikiewicz, Pośnik, Ozimek, Stefańczyk ...

O księdzu Stefanie Sułeckim teść opowiadał, że jego ojciec jako wójt Zakrzowa przeznaczył swoją wójtowską pensję jeszcze przed II wojną światową na kształcenie syna na księdza.

Ksiądz Stefan Sułecki był proboszczem w Zakrzewie w czasie II wojny światowej, w latach 1950 - 1959 w Przytyku, w latach 1960 - 1976 w Skrzynnie, w latach 1976 - 1981 w Skaryszewie.